Beskrivelse
I øjenhøjde med køkkenbordet.
Kort om bogen: Kogebog til alle, der vil lave fiskeretter. Der er retter til alle, både de øvede og nybegynderen.
Beskrivelse: Kogebog i stort format om fiskeretter af alle slags. Første halvdel af bogens retter er ordnet alfabetisk, med mindre indslag om fx fisketyper. Anden del, på sorte sider, er grillopskrifter. Dernæst grundopskrifter, og bagerst diverse registre, alfabetisk og emne. Illustreret med farvefotos. Lars Kyllensbech er en kendt dansk fiskekok, der har ejet restaurant Mefisto i Århus i mange år. Han har tidligere udgivet Politikens fiskekogebog.
Vurdering: En meget fin og alsidig fiskekogebog. Her er noget for alle, både for nybegynderen og for dem, der har mod på det mere avancerede. Det er særdeles brugbart, at der er så mange grundopskrifter, og at bogen også rummer oplysninger om, hvordan man behandler fisk i det hele taget, med fx filetering.
Andre bøger om samme emne/genre: Claus Julius Holm kom i 2014 med Skind & ben, der minder lidt om nærværende i udtryk og udstyr.
Til bibliotekaren: En ny-klassiker, der vil kunne bruges på ethvert bibliotek, stort eller lille.
Yderligere information
Serie | Kogebøger |
---|---|
Forfatter(e) | Lars Kyllesbech |
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Mad Og Gastronomi |
Udgivelsesdato | Er udgivet |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788793171039 |
ISBN-10 | 879317103X |
Indbinding | Hardback |
Udgave | 1 |
Oplag | 1 |
Sidetal | 316 |
Dimensioner | Bredde: 21Cm - Højde: 27.5Cm |
Genveje | Kogebøger - Bøger |
Tags | Kogebog, Fisk, Skaldyr, Lars Kyllesbech, Kystfisken, Fiskeretter, Opskrifter, Fiskekogebog, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |