Mentalisering I Organisationen - Lone Pedersen - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
379,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 66.813 anmeldelser

Beskrivelse

Denne bog beskæftiger sig med begrebet mentalisering i organisationer, der har fokus på socialt arbejde. Den er en indføring i, hvordan man kan integrere mentalisering i sociale organisationer og dermed skabe optimale rammer om kultur, struktur og ledelse. Forfatterne viser i bogen, hvordan mentalisering kan anvendes i grupper og team, i eget ledelsesarbejde og i designet af den mentaliserende organisation.

Læseren føres igennem teorien med hjælp fra en række relevante cases, der er skrevet af fagfolk og praktikere, som har opnået gode resultater med at anvende mentalisering i sociale organisationer.

Mentalisering i organisationen henvender sig til ledere, medarbejdere og konsulenter i døgninstitutioner, kommunale familieafdelinger og socialforvaltninger, NGO’er og skoletilbud for udsatte børn og unge.

Heino Rasmussen arbejder med uddannelse, supervision og projekter om ledelse og mentalisering i sociale organisatio­ner i uddannelsesvirksomheden Center for Mentalisering.

Janne Østergaard Hagelquist er autoriseret psykolog og specialist i bør­nepsykologi og supervision og arbejder som leder af Center for Mentalisering med fokus på udbredelse af mentaliseringsbegrebet. Hun er også forfatter til Mentaliseringsguiden (2015), Mentalisering i pædagogik og terapi (2014) og Mentalisering i mødet med udsatte børn (2012).

Omslagsgrafiker: Ida Balslev

Fagredaktør: Heino Rasmussen;Janne Østergaard Hagelquist

Yderligere information

SerieMentaliseringSocialt Arbejde
Forfatter(e)Lone Pedersen Malene Ringvad Janne Østergaard Hagelquist Lone Algot Jeppesen Heino Rasmussen Karina Arvidsen Tanja Nyborg Jakobsen
KategoriBøger
Genre(r)Krop Og Sind
ForlagHans Reitzels Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet