Beskrivelse
Tilslut dig den global bevægelse, der får virksomheder til at have mere fokus på mennesker for at opnå gode resultater.
Verden står over for en global lederskabskrise. 77% af ledere tror, at de er gode til at engagere sig med deres ansatte, men 88% af alle ansatte mener, at deres ledere ikke engagere sig nok.
Det er et enormt spild af menneskers talent, selvom der bliver brugt 46 billioner dollars hvert år på lederskabsudvikling.
Baseret på undersøgelser konkluderer "The Mind of the Leader", at organisationer og ledere ikke møder de ansattes basale behov for at finde betydning, formål, forbindelse og glæde med deres arbejde.
Udover en beskrivelse af problemet kommer "The Mind of the Leader" med forslag til radikale og praktiske løsninger. For at løse lederskabskrisen, skal organisationer have meget mere fokus på mennesket i deres strategi.
Yderligere information
Serie | Bøger Om Ledelse |
---|---|
Forfatter(e) | Rasmus Hougaard Gitte Dybkjær Tonny Maak Larsen |
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Erhverv |
Forlag | Gyldendal Business |
Udgivelsesdato | Er udgivet |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788702271942 |
ISBN-10 | 8702271942 |
Indbinding | Indbundet |
Udgave | 1 |
Oplag | 2 |
Sidetal | 288 |
Dimensioner | Bredde: 16.8Cm - Højde: 23.8Cm |
Genveje | Bøger Om Ledelse - Bøger |
Tags | The Mind Of The Leader, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |