Fødselsdagsudsalg - se alle tilbud
close

Verner Panton - Ida Engholm - Eng.

Indbinding: Indbundetinfo
389,95 kr
Vejl. pris 499,95 kr
Du sparer 110,00 kr (22%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.611 anmeldelser

Beskrivelse

Environments, colours, systems, patterns.

Verner Panton er internationalt kanoniseret på linje med Wegner, Mogensen og Kjærholm. Samtidig er han uegal og ekspressiv i forhold til den danske designkanon og dens klassiske nøgterne funktionalisme.

Denne bog tager udgangspunkt i Panton som pioner for vigtige nybrud i efterkrigstidens designhistorie, ligesom hans værk placeres i forhold til en nutidig kontekst.

Panton spillede en central rolle som en af samtidens mest innovative nytænkere af produktionsteknologi, materialer og af de oplevelsesmæssige og æstetiske sider af design. Både i et designhistorisk og samtidigt lys er Verner Panton en af de store internationale designfigurer, men på trods af hans enorme betydning både designhistorisk og i forhold til nutiden, findes der endnu ikke en udfoldet bog om hans værk.

Lektor og Ph.d. ved Kunstakademiets Designskole, Ida Engholm, og lektor og Ph. d. ved Københavns Universitet, Anders Michelsen, har skabt et tankevækkende og mangfoldigt portræt af én af Danmarks mest toneangivende designere.

  • Sprog: engelsk

Yderligere information

Forfatter(e)Ida Engholm Anders Juel Michelsen
KategoriBøger
Genre(r)Arkitektur Og Design
ForlagStrandberg Publishing
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788793604063
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet