Planen - Morten Pape - Bog

8 anmeldelserIndbinding: Paperbackinfo
99,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.130 anmeldelser

Beskrivelse

Vinder af BogForums Debutantpris 2015.

Morten vokser op i ghettoen Urbanplanen på Amager med det værst tænkelige udgangspunkt - han er intelligent, dygtigere end sine jævnaldrende i skolen, og drømmer om at blive skuespiller.

Men drømmene lever under umulige vilkår i et understimuleret miljø præget af vold og kriminalitet, samt en selvforstærkende underklasse-jantelov, der mere end noget andet dikterer, at man ikke skal tro, man er en skid.

Da Mortens forældre bliver skilt starter en kædereaktion af svigt, der vender op og ned på alt, og langsomt identificerer den stille og nørdede dreng sig mere og mere med sine indvandrervenner og deres had og vrede mod samfundet og ikke mindst sig selv.

Planen er en coming-of-age-fortælling om at være barn, vokse op, blive forelsket og forsøge at finde sig selv i et betændt multikulturelt mikrokosmos, som de færreste undslipper eller kender til.

Samtidig er Planen en historisk roman om de menneskelige omkostninger ved 90’ernes fejlslagne integration og 00’ernes fjendtlige indvandrerdebat, der kulminerede med profet-karikaturer, bandekrig og en hovedstad, der blev sat i flammer.

Yderligere information

Forfatter(e)Morten Pape
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagPolitikens Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788740043273
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Planen Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 8 anmeldelser
Bedøm produktet
Jonna Helsengreen
Planen er en rigtig god og velskrevet historie om livet i ghettoen set fra forfatterens øjne. Der er humor og masser af social realisme. En bog alle burde læse.
Dorthe Andersen
Dejlig socialrealisme, virkelig god bog, tak for god underholdning Morten Pape.
Jørgen Timm
Chokerende læsning med (for) meget leflen for seksuelt slang. Som tidlig beboere i Urbanplanen priser jeg mig lykkelig for, at vi flyttede inden det kørte så meget af sporet, som bogen fortæller.
Jordhulen
En vældig god bog
Læs den før din nabo
Misse Bonnesen
Tankevækkende og godt skrevet!
Hanne Kirkegaard
Fantastisk bog. Flot sprog, dybt rystende indhold. En bog man ikke slipper, selvom der ikke er flere sider. Tak til Pape
Lotte Adsbøll
Gucca er de bedste