Menneske først handler om, hvordan man bedst hjælper mennesker videre fra fastlåste situationer i deres liv, hvad enten det drejer sig om jobsituationen, den sociale spændetrøje eller selvværdet som bremseklods. Hvad gør man for eksempel, når den, man skal hjælpe er afvisende eller nærmest voldelig, eller personen er præget af et helt liv i modgang og derfor ikke kan se sig selv udfylde en plads i samfundet?
Bogen er en livsklog beretning om at sætte mennesket først og derigennem hjælpe det til forandring.
Menneske først er skrevet til os der har med mennesker at gøre - professionelt eller frivilligt. Den bygger på forfatterens egne erfaringer - og de er mangfoldige. Den giver en lavpraktisk tilgang, med gode eksempler jeg kan bruge til noget. Den største aha-oplevelse som bogen gav mig, var kapitlet om hvad man skal være bevidst om i sig selv, i mødet med forskellige mennesketyper.
Vi er i fuld gang med at samle de nødvendige sikkerhedsoplysninger for alle vores produkter. Hvis du har spørgsmål til GPSR, er du velkommen til at skrive til os på Z3BzckBndWNjYS5kaw==.