Lad Ham Dø - 2-Årig I Ravensbrück Og Theresienstadt - Ib Katznelson - Bog

249,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.130 anmeldelser

Beskrivelse

Den 4. oktober 1943 stormede Gestapo Syrefabrikken på Amager og arresterede 26 jøder, der om natten skulle have været sejlet til Sverige i sikkerhed for de nazistiske jødeforfølgelser. Heriblandt også den toårige Ib Katznelson og hans nærmeste familie.

Denne Gestapo-aktion omtales i november 1945 i en forsideartikel i EkstraBladet, som nævner, at blandt de arresterede var “en jødisk Kvinde med sit toaarige Barn. I Ravensbrück blev de anbragt i Bunkers, og i 6 Maaneder saa de ikke Dagens Lys, saaledes at de var blinde, da de den 25. April 1944 blev overført til Theresienstadt. Under opholdet i de tyske Koncentrationslejre har de paadraget sig alvorlige Sygdomme.”

Ib Katznelson blev først for et par år siden opmærksom på den gamle avisartikel, og det igangsatte en ihærdig søgen efter en fortid, som han ikke selv havde nogen bevidst erindring om. Han opsøgte vidner, dokumenter og lejrene selv. Langsomt lukkede moderen op og fortalte om kampen for hendes og drengens overlevelse i kz-lejrens brutale miljø, om desperationen og om håbet, der forlod hende. Men også om genforeningen med andre familiemedlemmer Theresienstadt og med Ibs far, der overlevede kz-lejren Sachsenhausen.

Bogen har forord af historikeren Therkel Stræde.

Forord af: Therkel Stræde

Yderligere information

Forfatter(e)Ib Katznelson
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagSyddansk Universitetsforlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788740830590
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet