Beskrivelse
Denne bog angår proces- og sanktionsretlige emner, som har væsentlig betydning for håndhævelsen af undladelses- og handlepligter i almindelighed, eller som er forbundet med håndhævelse af immaterialrettigheder.
Bogen behandler følgende emner:
Forfattere
Clement Salung Petersen er lektor, ph. d., i civilprocesret ved Københavns Universitet. Han er forfatter og medforfatter til bøger og artikler om bl. a. civilprocesret og immaterialret.
Peter Møgelvang-Hansen er professor i erhvervsret ved Juridisk Institut, Copenhagen Business School. Han er forfatter og medforfatter til bøger og artikler om bl. a. forbrugerret, kontraktret og tvangsfuldbyrdelse.
Thomas Riis er professor, dr. jur., i immaterialret ved Københavns Universitet. Han er forfatter og medforfatter til bøger og artikler om bl. a. immaterialret og retsøkonomi.
Målgruppe
Bogen udfylder et væsentligt tomrum i dansk procesretlig litteratur til gavn for både jurister med teoretisk interesse for retshåndhævelse og for domstolsjurister, advokater, virksomhedsjurister, varemærkerådgivere og patentagenter, der søger viden om bogens emner.
Yderligere information
Forfatter(e) | Thomas Riis Peter Møgelvang-Hansen Clement Salung Petersen |
---|---|
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Erhverv |
Forlag | Karnov Group |
Udgivelsesdato | Er udgivet |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788761937131 |
ISBN-10 | 8761937134 |
Indbinding | Indbundet |
Udgave | 1 |
Oplag | 1 |
Sidetal | 468 |
Dimensioner | Bredde: 15.8Cm - Højde: 23.6Cm |
Tags | Judicielle Forbud/Påbud Og Immaterialretsproces, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |