Elefanten Der Så Gerne Ville Sove - Carl-Johan Forssén Ehrlin - Bog

7 anmeldelserIndbinding: Indbundetinfo
89,95 kr
Forlagets pris 99,95 kr
Du sparer 10,00 kr (10%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 66.813 anmeldelser

Beskrivelse

En ny bog der kan få dit barn til at falde i søvn. Opfølgeren til Kaninen Der Så Gerne Ville Sove.
Sidste år tog Kaninen Der Så Gerne Ville Sove verden med storm og røg til tops på bestsellerlisterne i USA, Japan, Storbritannien, Frankrig, Spanien, Danmark, Ungarn og mange andre lande. Bogen virkede simpelthen – børnene faldt i søvn – og budskabet spredte sig fra mund til mund og gennem de sociale medier. På få måneder blev dét, der først var en svensk selvudgivelse, til en international bestseller, som i dag er udkommet i over fyrre lande.
Nu er Carl-Johan Forssén Ehrlin klar med opfølgeren, ”Elefanten der så gerne ville sove”. Her møder vi den sødeste, søvnige elefantunge, Ellen, som tager barnet med på rejse mod søvnen gennem en magisk skov, hvor hun møder en række figurer, der hjælper hende til at slappe af og falde i søvn. Nogle af personerne er nye, og nogle er velkendte fra kanin-bogen.
Elefanten Der Så Gerne Ville Sove har samme virkning som den første bog. Forfatteren bruger en særlig måde at fortælle på, der får børn til at slappe af, falde hurtigere i søvn og sove godt hele natten. Sproget og de beroligende teknikker er blevet finpudset i denne nye bog, og bogens illustrationer er denne gang lagt i hænderne på den amerikanske børnebogsillustrator Sydney Hanson, som har skabt et smukt, trygt og eventyrligt univers.

Yderligere information

SerieKaninen Der Så Gerne Ville Sove
Forfatter(e)Carl-Johan Forssén Ehrlin
KategoriBøger
Genre(r)Børnebøger
ForlagForlaget Alvilda
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Elefanten Der Så Gerne Ville Sove Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 7 anmeldelser
Bedøm produktet
Kirsten Lykkemark Kudsk
Gave til barnebarn, rigtig sød bog
Hanne Madsen
Hurtigt levering. Og bøgerne var fine
Marianne Weston
Den lille elefant der ikke kunne sove, er jo en meget anerkendt bog, den er sød og flotte billeder der har i sig selv fortællingen. Vh Marianne Weston
Gitte Nielsen
Sikke en fantastisk bog. Den kan barnet kun falde i søvn af. Så må man jo bare selv læse den færdig.
Inge Dalsgaard
Mit barnebarn er meget glad for historien om Elefanten og ikke mindst de dejlige billeder. Den er fast godnatlæsning nu. Og fordi hun ligger i sin seng og lytter til den, sover hun snarligt derefter.
Birte Guldbrandt
Jeg glæder mig til at læse bogen for mit kommende barnebarn. Har læst, det er en sød bog med gode illustrationer.
Tasja Rasmussen
Har haft bogen en mdr nu, og indtil videre kun nået at læse to sider så siger min søn.... mor jeg vil sove nu. Før faldt han også nemt i søvn, men der skulle der læses en heeeel del mere