Aha-Oplevelsen

Aha-Oplevelsen - Peter Bro - Bog

Desværre, dette produkt er ikke længere tilgængeligt. Men bare rolig, vi har masser af andre fantastiske produkter, du vil elske!

Tjek vores relaterede varer herunder, eller brug søgefeltet og menuen til at finde præcis det, du leder efter.

Beskrivelse

Arven fra Alfred Nobel.

Historiens måske mest berømte aha-oplevelse fik den græske tænker Archimedes til at storme opstemt ud af en lokal badstue: ”Heureka!” råbte han ifølge overleveringen, ”Jeg har fundet det!” Aha-oplevelser er imidlertid ikke forbeholdt antikkens filosoffer. Alle mennesker får ahaoplevelser, store som små, og de største af dem kan have afgørende betydning i vores privat- og arbejdsliv.

Men ét er at få aha-oplevelser selv. Om dét emne er der allerede skrevet hyldemeter af bøger. Noget andet er at give dem. Til andre. Herom er der overraskende nok næsten intet skrevet. Før denne bog. Den præsenterer for første gang Indfaldets formel, Indfaldets tre niveauer, Indfaldets balancepunkt og en række andre nyudviklede modeller og læresætninger for, hvordan man giver aha-oplevelser til andre.

At give aha-oplevelser har et stort potentiale for alle, der arbejder med formidling. Hvad enten man er journalist, kommunikationsmedarbejder, skolelærer, forelæser, folkevalgt eller folkekirkepræst, så har man behov for at give indfald og indsigter videre til andre mennesker. Men hvordan gør man det?

Svaret leveres i denne bog, der afdækker aha-oplevelsens hemmeligheder ved at tage afsæt i arven fra Alfred Nobel. Nobelpriserne uddeles hvert år til mennesker, der har fået – og givet – nogle af verdenshistoriens allerstørste aha-oplevelser. Gennem analyser af deres arbejde viser bogen, hvordan formidlere over en bred kam kan blive dygtigere til at give andre mennesker nye indsigter.

Yderligere information

Forfatter(e) Peter Bro
Kategori Bøger
Genre(r) Kunst Og Kultur
Forlag Syddansk Universitetsforlag
Udgivelsesdato Er udgivet
Sprog Dansk
ISBN-13 9788740830736
Vis mere

Kundernes vurdering