Studium Generale - Lars Albinus - Bog

1 anmeldelseIndbinding: Hæftetinfo
289,95 kr
  • local_shippingKun få på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.100 anmeldelser

Beskrivelse

En bog om væren og viden.

Mennesket er blevet klogere på verden. Ingen tvivl om det. Men hvor gode er vi til at forstå vores egen viden?

Bogen 'Studium Generale' præsenterer videnskab som et differentieret begreb ud fra den tese, at der ikke gives et færdigt sæt af kriterier for viden.

Vi kan ikke hævde, at vi kender virkeligheden som sådan. Vores viden gælder snarere aspekter af virkeligheden, og aspekter ses fra bestemte synsvinkler. Viden afhænger af vores væren i verden og vores relationer til hinanden.

Fokus i bogen er spørgsmålet om viden, dels i forhold til vidensinstitutionernes historie fra det antikke akademi til det moderne universitet, dels i forhold til mere filosofiske overvejelser over de menneskelige erkendelsesvilkår som sådan.

Bogen er skrevet som grundbog i Studium Generale ved de kulturvidenskabelige fag, men kan også bruges som en indføring i humanistisk videnskabsteori og desuden læses som en generel introduktion til den idéhistorie, universitetet indgår i.

Yderligere information

Forfatter(e)Lars Albinus
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagKlim
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788771291650
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Studium Generale Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Ulla
God og overskuelig grundbog, der giver læseren en god gennemgang af de vigtigste filosoffers hovedspørgsmål. Nem at gå til.