Planternes Manifest - Anders Lund Madsen - Bog

5 anmeldelserIndbinding: Indbundetinfo
209,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.165 anmeldelser

Beskrivelse

Forsvar for en tavs livsform.

Man vil aldrig se på planter på samme måde efter at have læst Planternes manifest. Bogen slår et slag for det storslåede planteliv på Jorden og får os til at gentænke, hvad det er for nogle væsener, vi deler planet med.

Historisk har planterne stået i skyggen af dyreriget, men her får de oprejsning, og vi får indsigt i, hvor særlige, sansende og avancerede, de er.

Anders Lund Madsen og professor i plantefysiologi Michael Broberg Palmgren introducerer os for ca. 40 af de mest fascinerende og fedeste planter fra nær og fjern. Vi møder alt fra verdens ældste plante og den allermindste plante til nogle af de fineste og smukkeste planter til nogle af dem, der stinker og kan lamme os eller overtage haven. Alt fra skvalderkål og mælkebøtte til neptungræs, rødtræ, kæmpeåkande og bananpalmen, som måske var det træ, Adam og Eva spiste af i Edens Have.

Planter lever i en anden tid, de er meget langsomme, hvilket får nogle til at tro de er halvdøde – man siger jo, at man er som en grøntsag. Ikke desto mindre kan planter slå ihjel, og de kan kommunikere på overraskende vis. Michael Broberg Palmgren er fagmanden, og Anders Lund Madsen sætter scenen og stiller sjove og relevante spørgsmål.

Omslagsgrafiker: Rasmus Funder

Yderligere information

SerieHavebøger
Forfatter(e)Anders Lund Madsen Michael Broberg Palmgren
KategoriBøger
Genre(r)Natur Og Dyr
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Planternes Manifest Bog til 4 ud af 5 stjerner baseret på 5 anmeldelser
Bedøm produktet
Mette Lunow
En vidunderlig bog
Lajla Linddahl Christensen
Bogen var til min svigerdatter,derfor har jeg endnu ikke selv læst den. Men leveringen fra Gucca gik hurtigt og problemfrit - så mine bedste anbefalinger
Gritt Becker
Fantastisk bog !
Sanne
Meget skuffende! En transkription af en flagrende samtale er ikke på nogen måde det samme som en bog - og slet ikke noget, man med rimelighed kan kalde et manifest. Med det flotte omslag og den titel, forventede jeg en langt mere velstruktureret komponeret og velskrevet tekst end denne gang rodet snik snak. Et ærgerligt misbrug af tidens opmærksomhed på vigtigheden af at tage alt liv alvorligt.
Jesper
Kanon bog der både er sjov men også yderst interessant. Smukke illustrationer fremgår i bogen af planterne. Helt klar pengene værd!