Passage - Cathrine Laudrup-Dufour - Bog

15 anmeldelserIndbinding: Indbundetinfo
239,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.165 anmeldelser

Beskrivelse

Min historie.

Cathrine Laudrup-­Dufours Passage er en ekstra­ordinær elitesportsfortælling om stræben efter perfektionen i den fuldkomne symbiose mellem rytter og hest – og en dybt personlig frigørelses­fortælling om kampen for at finde sin egen måde at ­forvalte sit talent og sin ­personlighed på.

I sin selvbiografi giver ­Cathrine Laudrup-Dufour læseren et ufiltreret og unikt indblik i, hvad det har kostet Danmarks mest vindende dressurrytter at nå sine sportslige mål og indfri den ultimative drøm om at blive en af verdens bedste dressur­ryttere – og kunne leve af sin passion. Hun bliver trænet af to af verdens bedste dressurryttere: prinsesse Nathalie Zu-Sayn Wittgenstein og den legendariske OL-rytter Kyra Kyrklund. I 2021 giftede hun sig med ­springrytter Rasmine Laudrup-Dufour og blev en del af Danmarks største sportsfamilie. I denne bog fortæller hun for første gang om alle sine sejre – og om bagsiden af medaljen.
Som 12-årig kom Cathrine på pony-landsholdet – og har været i toppen af dansk ridesport siden. Samme år vandt hun DM. Siden har hun deltaget i to olympiader og vundet et hav af hæderspriser og utallige medaljer ved DM, EM, Nordisk Mesterskab. I 2022 bragte hun VM-guldet hjem sammen med det danske dressurlandshold for første gang nogen­sinde. Hendes karriere er fuld af sejre. Men også nederlag, menneskelige omkostninger og personlige tab. Én pris for succesen er, at hun har mistet kontakten til en del af sin familie.
Cathrine Laudrup-­Dufour er født i 1992 i Hvalsø. Hun er gift med springrytter Rasmine Laudrup-Dufour. De bor på en gård i Fredensborg, hvorfra de driver deres forretning. Cathrine Laudrup-Dufour er den mest vindende danske dressurrytter nogensinde.
Bogen er skrevet i samarbejde med forfatter og journalist Birgitte Wulff, der står bag flere bestseller­biografier og er forfatter til krimiserien om Anne Velin.

Yderligere information

SerieHestebøger
Forfatter(e)Birgitte Wulff Cathrine Laudrup-Dufour
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagGrønningen 1
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Passage Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 15 anmeldelser
Bedøm produktet
Anonym
Mega spændende bog. Man bliver opslugt af autobiografien. Kunne ikke lægge bogen fra mig.
Få (stave)fejl.
God pris. Hurtig levering.
Anbefaler denne bog til alle Catherine L. D. fans, heste piger/drenge og dem, som elsker at læse gode bøger.
Fie Nielsen
Hurtig levering.
Byttet pga af tryk fejl. Men rigtig hurtigt god betjening og fik ny bog tilsendt med det samme. Er ankommet i dag og er i fin stand
Charlotte Nagel
Super hurtig service, bogen var desværre ikke til mig selv, da det var en julegave.
Den der modtog gaven blev super glad og kan anbefale den til andre.
Charlotte H
Flot hurtig levering i papkasse men havde bestilt 3 bøger den ene var indbundet i plast men de 2 andre var der godt nok smuds’ cover på men de havde ligget og rutsjet rundt så coverne var bukket og krøllet i top og bund, meget ærgeligt da det virkelig var gaver til nogle der virkelig satte pris på coveret da der ikke var tryk på selve bogen
Der var godt nok fyldt ud med papir i kassen men det ville være dejligt vis bøgerne ikke lå og rykkede rundt, eller bøgerne var i stramt plast
Ellers fantastisk hurtig service, bestilt og modtaget dagen efter ved døren
Lea Bjerre
Viser manglede… dvs vi fik en bog uden omslaget med foto og titel. Ikke sådan helt i orden.
Niels V. Trøjborg
Vi har tidligere handlet hos jer og er ganske godt tilfreds.
Glædelig jul og godt nytår.
MVH. Niels
Tina Antoft
God bog med nogle fine billeder af især Cassidy og hvor man får et lille kig bag facaden på en af verden bedste dressur ryttere.
Susanne Buchholdt Seldrup
Rigtig god bog
Rud Andersen
Fantastisk, vilje og liv.
Maja Olsen
Fantastisk bog. Blev helt trist da jeg var færdig. Og har siden fyldt meget i mig. Kan varmt anbefales