Molevitten - Min Allerførste Læsebog Med Lytteor - Pernille Frost - Bog

1 anmeldelseIndbinding: Indbundetinfo
189,95 kr
  • local_shippingKun få på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.100 anmeldelser

Beskrivelse

0. kl..

Min allerførste læsebog med lytteord er en individuel læsebog, som henvender sig til eleven i børnehaveklassen, som har lært alfabetet og skal i gang med at læse selvstændigt. Læsebogen rummer 49 tekster, der bliver længere og sværere i løbet af bogen. Efter fem tekster møder eleven siden "Læs nu" med de nye ord, eleven lige har læst. Kan eleven læse ordene sikkert, fortsætter eleven med de næste fem tekster. Hvis ikke, genlæses de fem tekster.
Læsebogen er tilpasset begynderlæseren, ved:

  • alle ord er lydrette
  • ikke-lydrette ord er erstattet med tegninger på linjen
  • gentagelser af ord og sætninger
  • illustrationer understøtter handlinger og pointer.

Hvor mange bøger skal jeg bruge?

Følger man Molevittens læsesystem, skal eleverne have udleveret en læsebog, når alle bogstaverne er sikkert indlært. Nogle elever i børnehaveklassen vil ud fra dette princip være klar til at få udleveret en læsebog omkring juletid, mens andre først er klar i løbet af foråret. Til en tosporet skole med gennemsnitligt 25 elever i hver klasse kan man derfor med fordel indkøbe 30 stk.

Yderligere information

SerieMolevitten Serien
Forfatter(e)Pernille Frost
KategoriStudiebøger
ForlagAlinea
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788723522122
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Molevitten - Min Allerførste Læsebog Med Lytteor Bog til 1 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Line
Denne læsebog kan på ingen måder anbefales. Al glæden ved læring forsvinder i terperi, når man opfordres til at genlæse hvert kapitel 3 gange. Teksten er uinspirerende og virker ikke gennemarbejdet. For den nye læser er rimene svære at få rytme i, så de giver mening. Oveni er tegningerne heller ikke gode. En læsebog skal vække barnets interesse, så der skabes en læselyst. Hos os blev læsning i Molevitten en sur pligt. Den blev hurtigt lagt væk.