Mørkelygten, 2. Udgave - Jesper Tynell - Bog

3 anmeldelserIndbinding: Hardbackinfo
369,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 66.869 anmeldelser

Beskrivelse

Embedsmænd fortæller om politisk tilskæring af tal, jura og fakta.

Embedsmænd skærer løbende tal, jura og faktuelle oplysninger til, så de bedst muligt sælger regeringens politik. Det fremgår af de mange dokumenter og op mod hundrede samtaler med embedsmænd, som Jesper Tynell baserer denne bog på. Som spillereglerne er i dag, er det tilmed deres pligt.

De skal tjene ministeren og kan straffes for ikke at gøre det - også selvom det er tvivlsomt, om de dermed bryder loven eller taler usandt over for vælgerne og de folkevalgte.

Bogen giver et hidtil uset indblik i centraladministrationens metoder til at fremstille en sag som veloplyst, selvom afgørende dele bevidst bliver begravet i mørke. Nogle embedsmænd taler om, at de tager mørkelygten i brug.

2. udgaven af bogen er opdateret og udbygget på en række punkter. Bl. a. med en udvidet systemanalyse, der fx inddrager det nye kodeks for embedsmænd og ser på, hvorfor undersøgelseskommissioner som regel er ude af stand til at placere ansvar i sager om lovbrud og vildledning af Folketinget.

Metodekapitlet er også udbygget og inde i bogen er afslutningen på fx statsløsesagen nu med.

Herudover har bogen fået tilføjet et helt nyt kapitel om markedsføringen af den nye offentlighedslov. En lov, der fjerner retten til indsigt i dokumenter, som dem Mørkelygten er baseret på. Mørkelygten er tildelt FUJ-prisen og Blixen-prisen som 'Årets journalistiske bog'.

Yderligere information

Forfatter(e)Jesper Tynell
KategoriStudiebøger
ForlagSamfundslitteratur
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788759326428
ISBN-108759326425
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Mørkelygten, 2. Udgave Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 3 anmeldelser
Bedøm produktet
Gitte Nielsen
Skræmmende læsning. Danmark bliver altid beskrevet som et af verdens mindst korrupte lande - men efter afsløringerne i denne bog, får man et indblik i politikeres og embedsmændenes løgne og fortielser.

Der har aldrig været så mange klager i Danmark og det er netop fordi politikernes beslutninger tages på oplysninger som skjuler de "grimme" konsekvenser af deres beslutninger og som først kommer frem efter flere år.

Jeg ville ønske at politikerne ville læse den. Tak til Jesper Thynell, fordi han har gravet i politikernes fortielser.
Olav Holm Møller
Giver et indblik i embedsværkets arbejdsmetoder og hvem de er loyale over for, ud over normale grænser