Medier Og Digital Kultur - René B. Christiansen - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
289,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.117 anmeldelser

Beskrivelse

Medialisering i pædagogisk praksis.

Medier og digital kultur er en bog, omkring hvordan man skal håndtere medialiseringen i praksis, således at det ikke tager overhånd. I denne bog kan man altså lære, hvad man skal gøre i praksis.

Medier og digital kultur – Medialisering i pædagogisk praksis giver en bred teoretisk gennemgang af mediernes udvikling og betydning samt inspiration til mediepædagogisk arbejde.

Forfatterne introducerer til centrale tematikker i forhold til pædagogisk arbejde, hvor medier og digital kultur er en del af hverdagen, og der gives inspirerende eksempler fra pædagogisk praksis. Udgivelsen bidrager endvidere med en række konkrete bud på, hvordan der kan arbejdes med medier og digital kultur i den hverdagslige praksis i forhold til forskellige brugergrupper, her med udgangspunkt i forskellige digitale værktøjer og platforme.

Der fokuseres på følgende områder: Medialiseringens historiske udvikling At være barn og ung i en mediekultur Mediers betydning for identitetsdannelse og socialisering Digital dannelse og kommunikation Digitale værktøjer: Aktiviteter i pædagogisk praksis.

Udgivelsen henvender sig til pædagogstuderende og pædagoger med interesse for mediepædagogik og digitalisering, dog med særligt fokus på kompetenceområdet 'Medier og digital kultur' i pædagoguddannelsen.

Yderligere information

Forfatter(e)René B. Christiansen Rasmus Leth Jørnø Rasmus Leth Vergmann Jørnø Astrid Margrethe Hestbech Rene Boyer Christiansen
KategoriStudiebøger
ForlagHans Reitzels Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788792711946
ISBN-108792711946
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet