Gruppe Og Samspil - Peik Gjøsund - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
299,95 kr
  • local_shippingKun få på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.100 anmeldelser

Beskrivelse

Indføring i gruppepsykologi.

Gruppe og samspil er en indføringsbog i gruppepsykologi og foreligger her i en 3. revideret udgave.

Et centralt mål for studiet af gruppepsykologi er at give den studerende den grundlæggende viden, der skal til for at opnå kompetence i at lede og arbejde i grupper. Bogens kapitler og mange praktiske opgaver er udvalgt på baggrund af emner, som erfaringsmæssigt har stor relevans for lærer- og pædagoguddannelsen. Stoffet er tilrettelagt, så den studerende kan tilegne sig store dele af det i samarbejde med sine medstuderende. Desuden indeholder bogen kapitler om kommunikation og ledelse.

Der lægges i disse år stadig større vægt på lærerens rolle som klasseleder, og bogen er derfor i denne udgave udvidet med beskrivelser af denne opgave og af, hvordan forskellige grupper kan udvikle sig, samt hvordan dette kræver forskellige former for ledelse.

Gruppe og samspil henvender sig til studerende på pædagog- og læreruddannelsen samt til de sociale og sundhedsfaglige uddannelser.

PEIK GJØSUND,

cand. pæd. og

ROAR HUSEBY

, cand. polit. er lektorer i pædagogik og psykologi ved Høgskolen i Telemark.

Omslagsgrafiker: Sysser Bengtsson; Tove Krebs Lange

Oversat af: Ole Thornye

Yderligere information

Oprindelig titelTo Eller Flere ... Basiskunnskaper I Gruppepsykologi
SerieSocialpædagogisk Bibliotek
Forfatter(e)Peik Gjøsund Roar Huseby
KategoriStudiebøger
ForlagHans Reitzels Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet