Ny grafisk, ekspressiv og charmerende farvebombe af Chris Haughton, der kan få selv sort-hvide pingviner på Antarktis til at fremstå som de nepalesiske fair trade billedtæpper, han også er involveret i. Og så er netop denne bog en hyldest til verdens vigtigste: MOR.
Haughton har altid en epigraf i sine billedbøger, i denne er det et arabisk ordsprog: ”Himlen ligger for fødderne af mødre”.
Læs også de andre kloge, farverige billedbøger af Chris Haughton:
Ssh! Vi har en plan (2014): ”'Krig og fred' kogt ned til en 42 siders billedbog. Og det lykkes” – Bogbotten
Lidt væk! (2015): "En lille perle" – Bogbotten
Godnat allesammen (2016): "smuk og indtagende ... sætter ord – og billeder – på den naturlige proces, det er at dagen rinder ud og vi alle må gå til ro" – SjovForBørn
Åh nej, Herman (2017): "en herlig billedbog med fine, klare hunde, katte og kager" – Bogbotten
Du ka' godt (2019): "brillerer i form af det grafiske håndværk" – Dansk BiblioteksCenter
Måske … (2019): "Supersjov for børn, fordi de har en viden, som de små aber ikke har" – Litteratursiden. dk
Vi samarbejder udelukkende med danske importører og leverandører, hvilket sikrer at alle vores produkter er originale og EU-godkendte.
Vi er i fuld gang med at samle de nødvendige sikkerhedsoplysninger for alle vores produkter. Hvis du har spørgsmål til GPSR, er du velkommen til at skrive til os på Z3BzckBndWNjYS5kaw==.