Beskrivelse
Barn omkring 1800.
For 200 år siden så Danmark helt anderledes ud end i dag. I Jylland bredte de store heder sig og man kunne gå i timevis uden at møde et menneske. Her bliver Hans født i 1793 i en lille landsby. Hans kommer ud for mange spændende oplevelser både som hyrdedreng og på sin landerejse til København, hvor han bl.a. oplever krigen mod England i 1807.
Serien Børn i historien er skrevet til 3.-5. klasse og er velegnet til emnearbejde i historie og dansk samt til lystlæsning. Serien giver eleverne indsigt og mulighed for indlevelse i menneskers livsvilkår og får dem til at tænke over egen tilværelse. De enkelte titler omhandler forskellige perioder i historien.
På hjemmesiden www.boernihistorien.gyldendal.dk kan læreren hente baggrundsstof til 1930'erne samt opgaver og ideer til bogens brug i undervisningen.
Omslagsgrafiker: Eva Wulff
Illustreret af: Eva Wulff
Tegnet af: Eva Wulff
Yderligere information
Serie | Børn I Historien |
---|---|
Forfatter(e) | Erik Dehn |
Kategori | Studiebøger |
Forlag | Gyldendal |
Udgivelsesdato | Er udgivet |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788702018585 |
ISBN-10 | 8702018585 |
Indbinding | Hæftet |
Udgave | 1 |
Oplag | 2 |
Sidetal | 32 |
Dimensioner | Bredde: 20.9Cm - Højde: 30Cm |
Genveje | Børn I Historien - Bøger |
Tags | Fra Hede Til Hovedstad, Studiebøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |