Forlist På Krageøen - Hans Agerbek Husted - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
119,95 kr
Forlagets pris 159,95 kr
Du sparer 40,00 kr (25%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 66.813 anmeldelser

Beskrivelse

Romanen handler om livet på en opdigtet lilleputø. Mange pensionister har henlagt deres otium hertil. Det bliver til lidt for mange krobesøg. Idémanden Anders Hildebrandt ændrer pensionistlivet til et mere aktivt liv med gode værdier til følge: Erhvervslivet blomstrer. Temaer: alkoholisme/sexfixering/ud af misbruget til et konstruktivt liv.

Ensomhed er et gennemgående tema. Hvem husker ikke Daniel Defoes roman om Robinson Crusoe, udgivet i 1719, der forliste på en øde Stillehavsø. Hans største problem var ikke mad, ly og læ, men ensomhed. Flere og flere ældre og nu også helt unge føler ensomhed. Det sidste er alarmerende! Ensomhed er vor tids største udfordring.

Uddrag af bogen:
Til gengæld, hvis man tør være så ærlig omkring sig selv og artikulere den ensomhed, som man føler, kan det give uvurdelig pote og ændre ens liv totalt til de bedre – og give uanede nye gode muligheder: Nye gode bekendtskaber mellem mennesker og fællesskaber kan opstå. Har man brug for hjælp, rykker "vennetjenesten" ud her på øen. Du har intet at frygte – kun alt at vinde.

Om forfatteren:
Hans Agerbek Husted (f. 1952) er opvokset i Esbjerg. Exam. art. i nordisk sprog og litteratur fra Odense Universitet 1983. Uddannet lærer 1988. Han har været lærer i Danmark, Færøerne og Grønland. Har skrevet kronikker til aviser og skrevet portrætter til ugebladene og magasiner. Senest indlæg i Bornholms Tidende under rubrikken: "Synspunkt". I dag arbejder han som frivillig med musik på Værestedet Blæksprutten i Rønne på Bornholm.

Omslagsgrafiker:
Anne Koch Rasmussen

Yderligere information

Forfatter(e)Hans Agerbek Husted
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagMellemgaard
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788775758425
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet