-22%

Et Tysk Rekviem - Philip Kerr - Bog

1 anmeldelseIndbinding: Paperbackinfo
69,95 kr89,95 kr
Du sparer 20,00 kr (22%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 66.813 anmeldelser

Beskrivelse

3. Bind.

Året er 1948 og Anden Verdenskrig er slut. Den flabede, hårdkogte privatdetektiv Bernhard Gunther er kommet helskindet gennem krigen. Og i det sønderbombede Berlin, hvor spændingerne mellem de vestlige stormagter og Sovjetunionen er voksende, forsøger Gunther at videreføre sin virksomhed som privatdetektiv. Han får til opgave at opklare et mord på en amerikansk officer i Wien, men opdager hurtigt, at han har stukket hænderne i en hvepserede, der summer af gamle nazispidser samt russiske og amerikanske agenter.

Et tysk rekviem er tredje bind i Philip Kerrs originale og stemningsfulde spændingsserie Berlin Noir.

"Et hovedværk i moderne krimilitteratur. Det er morbid underholdning, alternativ historieskrivning og dyb pessimisme på sjældent højt plan."
Berlingske Tidende

"Uden tvivl et af de mest engagerende og vellykkede forsøg på at bruge en velprøvet underholdningsgenre på provokerende og tankevækkende vis."
Jyllands-Posten

"Den er spændingsfyldt, den oser af atmosfære, og den er befolket med personer, der hver på deres måde forsøger at tackle oplevelserne under krigen. Hvor er det dog storartet, at denne spændingsklassiker nu også foreligger i sin helhed på dansk."
Aktuel

Omslag ved Henrik Koitzsch

Omslagsgrafiker: Henrik Koitzsch

Oversat af: Ole Lindegård Henriksen

Yderligere information

Oprindelig titelA German Requiem
SerieBerlin Noir
Forfatter(e)Philip Kerr
KategoriBøger
Genre(r)Krimi Og Spænding
ForlagModtryk
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Et Tysk Rekviem Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet