Den 8. Dødssynd - Ole Hartling - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
129,95 kr
Forlagets pris 139,95 kr
Du sparer 10,00 kr (7%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.165 anmeldelser

Beskrivelse

Kristendommen ifølge.

Det hører til tilværelsens hovedsynder at betragte sit medmenneske som en ting. Med afsæt i bl. a. etikken udfolder Ole Hartling hvorfor.

De syv dødssynder var i middelalderens kristendom en samlet betegnelse for hovedsynderne; hovmod, griskhed, utugt, misundelse, fråseri, vrede og dovenskab. I denne bog føjer Ole Hartling en 8. dødssynd fra vores egen tid til rækken: tingsliggørelse.

Igennem bogens 10 kapitler belyser han områder, hvor mennesket ikke betragtes som en jævnbyrdig skabning, men som en ting, som et middel, som noget der kan/skal håndteres.

Det kommer der et brutalt, magtgennemsyret og alt for rationelt menneske- og livssyn ud af. Men mennesker er ikke ting, og vi må fjerne os fra tingsliggørelsen for at give medmenneskeligheden plads.
Ole Hartling (f. 1946) er specialist og dr. med. i klinisk fysiologi og nuklearmedicin, overlæge ved Vejle Sygehus og adjungeretprofessor ved Roskilde Universitet. Har haft mange tillidsposter og blandt andet fra 2000-2007 været medlemaf Det Etiske Råd (formand 2003-2007). Har gennem årene været forfatter og medforfatter af artikler og bøger indenfor lægevidenskab, sundhedspolitik, filosofi og etik og været flittig deltager i den offentlige debat. Han modtog Rosenkjærprisen i 2008.
Pressen skriver:
"Fremragende læsning."
★★★★★
- Kristeligt Dagblad
"Vigtig og personlig bog."
★★★★★
- Ugeskrift for læger

Yderligere information

SerieKristendommen Ifølge
Forfatter(e)Ole Hartling
KategoriBøger
Genre(r)Religion Og Filosofi
ForlagEksistensen
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet