Beskrivelse
Tidsskifter fra 1953 og frem med visioner.
At være født på bondelandet og derfra vandret ud i verden, først til ØK, sideløbende i Venstres Ungdom, efter soldatertiden i Liberalt Centrum og på Handelshøjskolen i Århus med et redaktørjob. Derpå hos Arbejdsanvisningen. Siden 32 år hos Danfoss sideløbende med aktiviteter hos Venstre, Europabevægelsen, civiløkonomforeningen og Kristendemokraterne. Alt dette er garneret med skriftlig aktivitet i aviser og bogform.
Derfor kan det med rette siges, at man ikke bør prale, men nok fortælle om, hvad man aktivt har deltaget i, som Aksel Sandemose talte og skrev, og som Katrine Lilleør prædiker. Og det er det, det hele handler om.
Yderligere information
Forfatter(e) | Hans Stengaard Jessen |
---|---|
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Biografier |
Forlag | Books On Demand |
Udgivelsesdato | Er udgivet |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788743068785 |
ISBN-10 | 8743068782 |
Indbinding | Paperback |
Udgave | 1 |
Oplag | 1 |
Sidetal | 220 |
Dimensioner | Bredde: 13.5Cm - Højde: 21.5Cm |
Tags | Erindringer, Politik, Europa, Livet, Danmark, Den Europæiske Union, Parti, Ajourførte Og Nye Fortællinger, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |