Verden Af I Går - Stefan Zweig - Bog

2 anmeldelserIndbinding: Indbundetinfo
239,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 66.960 anmeldelser

Beskrivelse

I sit eksil i Brasilien skrev den jødiske forfatter Stefan Zweig i 1941, året før sit selvmord, sine erindringer, der i dag regnes for et hovedværk i europæisk litteratur.

Uden andet kildemateriale end sin hukommelse tegner Zweig et bevægende tidsbillede fra sin fødsel til sin død. Med Wien som udgangspunkt fortæller han i bogen om sine tre liv: livet i den sikre verden før 1. Verdenskrig, livet i den usikre og forandringsprægede mellemkrigstid og endelig livet som forfulgt efter Hitlers indlemmelse af Østrig i Det Tredje Rige.

Zweig følte sig som europæer og havde kontakt over landegrænserne til tidens fremtrædende kunstnere som James Joyce, Maxim Gorki og Jules Romains. I bogen lovpriser han i sit udsøgte litterære sprog den europæiske dannelseskultur, som han var sikker på var tabt. Hans tanker om en europæisk identitet rækker op til vore dages EU-tid.

Om forfatteren:
Stefan Zweig begik selvmord sammen med sin kone i 1942 i fortvivlelse over situationen i Europa. Verden af i går udkom posthumt samme år og foreligger nu i en ny, smuk udgave.

Oversættelsen er af Judyta Preis og Jørgen Herman Monrad, og denne udgave har forord af Jens-Christian Grøndahl.

Oversat af: Jørgen Herman Monrad; Judyta Preis

Yderligere information

Oprindelig titelDie Welt Von Gestern
Serie1 VerdenskrigAdolf HitlerEuropæisk LitteraturGyldendals Kronjuveler
Forfatter(e)Stefan Zweig
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet 24/10/2023
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Verden Af I Går Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
Henrik Mayoni
Altid god og hurtig respons og levering.