Revell - Shelby Mustang Gt 350 H Bil Byggesæt - 1:24 - 07242
★★★★★
239,95 kr319,95 kr
Du sparer 80,00 kr (25%)
local_shippingKun få på lager
scheduleLevering: 1-2 hverdage
history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.650 anmeldelser
Beskrivelse
Shelby Mustang GT 350 H
I 1964 på den internationale udstilling i New York blev en attraktivt designet coupé specielt udviklet til den yngre chauffør vist for offentligheden. Denne sporty og økonomiske Ford Mustang, ophavsmanden til ''Pony Cars'', var tilgængelig fra april '64 og inden for seks måneder havde Ford solgt hele 680.000.
I 1965 dukkede en højtydende version af Mustangen op, GT 350 bygget af Carroll Shelby med en 4,7 liters V8-motor. Hertz biludlejningsfirmaet bestilte 1000 af GT 350 H (til Hertz) i sort med guldkant, for at give deres kunder mulighed for at leje ''racerbiler'', og denne 306 hk ekstraordinære Mustang fandt meget hurtigt yndest hos dem.
True-to-original gengivelse af krop med fine overfladedetaljer
Separat bevægelig motorhjelm
Flerdelt detaljeret motor
Separat udstødningsenhed
Detaljeret interiør med autentisk instrumentbræt og teksturerede kropsformede sæder
Detaljeret hjulophæng
Originale hjulnav og fælge
Detaljeret chassis
Mange kromdele inklusive hjulnav, kofangerstænger, kølergrill
Din anmeldelse af Revell - Shelby Mustang Gt 350 H Bil Byggesæt - 1:24 - 07242
Produktsikkerhed
Vi samarbejder udelukkende med danske importører og leverandører, hvilket sikrer at alle vores produkter er originale og EU-godkendte.
Ansvarlig part
Vestergaard Group A/S Jegindøvej 21
8800 Viborg
Danmark salg@veste.dk
Vi er i fuld gang med at samle de nødvendige sikkerhedsoplysninger for alle vores produkter. Hvis du har spørgsmål til GPSR, er du velkommen til at skrive til os på gpsr@gucca.dk.