Med sange som "For Pengene" og "Fedterøv" fra debut-LPen "Popsang", slog Folkeklubben sig for alvor fast på den danske musikscene i efteråret 2012:
Der er noget pokkers charmerende i de her drenge. Noget glæde over livet. En friskhed. Solen skinner på jer, drenge. Kom så med det album!, skrev GAFFA og kvitterede med 5/6 stjerner for bandets optræden til Spil Dansk Dagen.
Den 15. april står Folkeklubben så klar med opfølgeren deres første fuldlængde album som har fået titlen "Nye Tider".
Trackliste: 01: For Pengene 02: Mit Kvarter 03: Tænker Tit 04: Idioterne og Vennerne 05: Dora Maar 06: Klokken Ringer 07: Bagmænd og Supertanker 08: Byen Kro 09: Nye Tider 10: Vesterbro Revisited 11: Fedterøv 12: Drømmene Vågner
Jeg er vild med Kjartan's tekster og musikken de fremfører på alle deres 5 album - det har jeg også skrevet til gruppen selv, og jeg ser frem til deres 6. album, så vidt jeg har forstået udkommer allerede i år.
Super god underholdning hvor man også får mulighed til at forholde sig til deres, til tider, lidt skæve tekster.
★★★★★
Gitte Nielsen
Min mands julegave. Han er fuldt ud tilfreds og jeg var tilfreds med hurtig levering
★★★★★
Benny Jensen
Det køre bare for Folkeklubben
★★★★★
Anne Rasmussen
En cd som jeg hører igen og igen. Deres musikstil - teksterne giver stof til eftertanke ligesom teksterne ind imellem kan være lidt firnurlige - det er bare lige mig.
★★★★★
Ejnar Jespersen
Helt god cd ,alt hvad Folkkekkubben laver er godt.
★★★★★
Søren Riemer
Endelig nyt og godt dansk musik
★★★★★
Bo Mathiesen
Virkelig god cd.
★★★★★
Lene
Super hurtig levering og rigtig god musik
★★★★★
Pernille Fosskov Madsen
Helt igennem kanon!!!
★★★★★
Karsten Glibstrup
Rigtig god cd med et godt budskab
★★★★★
Ib Machon Olesen
Et forfriskende indslag i det store udvalg
af aktuel musik. God musisk fremførelse og
vedkommende tekster.
★★★★★
Kim B.
Totalt gennem ført Dansk musik og optræden, samt fantastiske tekster der er værd at lytter til.
★★★★★
Carsten
Blev meget overrasket over cd'en som jeg ikke synes har et eneste dårligt nummer, gode tekster og ikke mindst super lyd. Folkeklubben er det nye sort og er forhåbentlig kommet for at blive.
★★★★★
Michael Bjørn
Jeg syntes at det er en god cd med sjove og velskrevne tekster og rigtig god musik
Vi samarbejder udelukkende med danske importører og leverandører, hvilket sikrer at alle vores produkter er originale og EU-godkendte.
Ansvarlig part
Impulse A/S Vesteraa 14, 2. sal
9000 Aalborg
Danmark info@impulse.dk
Vi er i fuld gang med at samle de nødvendige sikkerhedsoplysninger for alle vores produkter. Hvis du har spørgsmål til GPSR, er du velkommen til at skrive til os på gpsr@gucca.dk.