Flere Hjernepauser - Søs Rask Andresen - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
259,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.130 anmeldelser

Beskrivelse

Aktiviteter, der booster læring II.

Var du vild med den første bog HJERNEPAUSER. AKTIVITETER, DER BOOSTER LÆRING? Vil du gerne introduceres til at bruge hjernepauser i din undervisning? Leder du efter nye inspirerende hjernepauser? Her er det, du skal bruge for at komme godt fra start. Indholdet er let at gå til, og du får de centrale værktøjer, der sikrer succes, når du bruger hjernepauser i din undervisning.

I Flere hjernepauser får du
• en kort intro til at bruge hjernepauser
• konkrete værktøjer der gør, at hjernepauserne virker
• 48 hjernepauser direkte til at bruge i din undervisning
• et refleksionsrum i forhold til din egen praksis.

Bogen henvender sig til lærere i skoler og på ungdomsuddannelser. Hjernepauserne kan også bruges på møder, konferencer og i andre fora, hvor hjernen skal stimuleres.

Flere hjernepauser udgives i serien VÆRKTØJER TIL KLASSELEDELSE. Bøgerne i serien er direkte til at implementere i din undervisning. Du får de værktøjer, der styrker den professionelle praksis på skoler og uddannelsesinstitutioner. Bøgerne er handlingsanvisende med fokus på at øge læring og trivsel hos elever, studerende og kursister. Serien tager afsæt i positiv psykologi, hjerneforskning, systemiske oganerkendende tilgange samt accelereret og oplevelsesbaseret læring.

Omslagsgrafiker: Louises design/Louise Glargaard Perlmutter

Illustreret af: Annette Carlsen

Yderligere information

SerieHjernepauserPositiv PsykologiVærktøjer Til Klasseledelse
Forfatter(e)Søs Rask Andresen Nanna Paarup
KategoriStudiebøger
ForlagDansk Psykologisk Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788771586633
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet