Fødselsdagsudsalg - se alle tilbud
close

Festival I Cannes - Irwin Shaw - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
349,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 5-15 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.734 anmeldelser

Beskrivelse

Jesse Craig var en af de hotteste filminstruktører under Hollywoods storhedstid, men i 1970, hvor vi møder ham, er han en midaldrende skygge af sig selv, hvis liv et ved at falde fra hinanden bag den smilende facade.

Hans to sidste film floppede, men han har alligevel et håb om, at hans karriere vil komme på fode igen under filmfestivalen i Cannes. Men i Cannes bliver han konfronteret med en del af sin fortid, som han havde foretrukket aldrig at se igen, og samtidig oplever han et glimt af håb om en bedre fremtid.

Irwin Shaw (1913-1984) var en amerikansk manuskript- og romanforfatter, som har solgt over 14 millioner bøger verden over. Irwin Shaw står blandt andet bag romanen ”The Young Lions”, der er blevet filmatiseret med Marlon Brando i hovedrollen.

Oversat af: Knud Søgaard

Yderligere information

Oprindelig titelEvening In Byzantium
Forfatter(e)Irwin Shaw
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagLindhardt Og Ringhof
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet