Fødselsdagsudsalg - se alle tilbud
close

Der Er En Hund Man Skal Forbi - Bente Hagelskær Kure - Bog

Indbinding: Paperbackinfo
199,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 5-15 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 67.725 anmeldelser

Beskrivelse

Om novelle- og digtsamlingen
"Der er en hund man skal forbi"


De 10 noveller og 18 digte kredser alle om barndommen som tema - set fra 3½ års højde og helt frem til sidste suk. Det er betragtninger over, hvordan alt hvad der sker i barndommen, får betydning senere i livet. Nogle gange store udfordringer, der heldigvis kan blive til bonusser, hvis man inde i sig selv tør lægge arm med disse hændelser. Nogle gange små og tilsyneladende ubetydelige hændelser, som alligevel flytter med langt op igennem livet som durkdrevne gårdnisser, der huserer, hvor de kan komme til det - lige indtil man hiver huen af dem!

Novellerne tager udgangspunkt i alt fra mine egne og andres barndomserindringer henover refleksioner på rejsen barn-til-voksen, refleksioner i voksenalderen over fortiden, og sluttelig hen til det lille barn indeni den voksne, som i et eller andet omfang er der helt frem til lukketid for alle.

Digtene er sangtekster, der tager de samme emner op, og i bogen er de trykt som læsestof uden akkorder og noder. Så kan de nemlig læses som de fortællinger, de faktisk er. Som sange er de 17 af dem indspillet på et album af samme navn.

Tegningerne i bogen er lavet af Den Barnligste Illustrator - Lone Wernblad - og indfanger på fineste måde novellernes stemninger.

Som alle andre bærer jeg oplevelser og lærdom med mig gennem livet på både godt og ondt. Og jeg har oplevet, at 'på ondt' ofte viste sig at kunne transformeres til ligeså store gaver, som 'på godt' er det. Så historierne drejer sig ikke om, hvor synd det var for mig og de andre, at noget skulle være svært eller traumatiserende, eller om hvem der gjorde hvad forkert i den anledning.

Men meget mere om hvordan jeg dér, hvor det umiddelbart i situationen ikke var indlysende, alligevel fik nogle livserfaringer med mig, der har været med til at sende mit voksenliv i en positiv retning. At jeg således uden at vinde prinsen og det halve dronningerige, alligevel ad mange små bagveje, kom ud som vinder i mit eget liv.

Venlig hilsen
forfatteren selv
Bente Hagelskær Kure

Yderligere information

SerieDigtsamlinger
Forfatter(e)Bente Hagelskær Kure
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagBooks On Demand
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet