Beskrivelse
En fortælling om syv søstre.
Hvorfor har de aldrig gået i skole?
Hvorfor har de valgt at bo isoleret i skoven,
flere hundrede kilometer fra nærmeste by?
Hvorfor ter de sig som en flok uvorne slagsbrødre?
Sladderen om den berygtede bjørnejægers syv døtre har altid gået. Det forlyder, at de tilbringer tiden med at jage, bade og skændes, når de ikke drikker sig stangberusede i hjemmebrændt og porter. Fra tid til anden dukker de op på markedet, hvor de vækker opsigt med deres bramfri opførsel og salg af bjørneskind. Oftest troppede de op to-tre ad gangen, klædt i skovmandsskjorter og sorte skindjakker. Det var den lugt, de bar med sig, som stak ud og trængte sig på. En blanding af harepiks, sved og uvasket køn.
Historien om de syv søstre er en uforlignelig beretning om vrede, sorg, om ensomhed og fællesskab, om søskendejalousi og om overlevelse i den ubarmhjertige finske vildmark.
Anneli Jordahl (f. 1960) er med Bjørnejægerens døtre inspireret af Aleksis Kivis finske romanklassiker Syv brødre fra 1870, men lader i stedet historien udspille sig i nutidens Findland med syv søstre i hovedrollen.
Omslagsillustrator: Håkan Liljemärker
Oversat af: Juliane Wammen
Yderligere information
Oprindelig titel | Björnjägarens Döttrar |
---|---|
Serie | De Syv Søstre |
Forfatter(e) | Anneli Jordahl |
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Skønlitteratur |
Forlag | Straarup & Co |
Udgivelsesdato | 08/04/2025 |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788775924400 |
ISBN-10 | 8775924404 |
Indbinding | Hardback |
Udgave | 1 |
Oplag | 1 |
Sidetal | 340 |
Dimensioner | Bredde: 14.8Cm - Højde: 21Cm |
Genveje | De Syv Søstre - Bøger |
Tags | Bjørnejægerens Døtre, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |