Beskrivelse
Rémy (Rémy Girard) er professor i historie og midt i 50'erne. Han er ved at dø af kræft og ligger på hospitalet i Montreal. Her får han den sidste tid til at gå med at analysere sig selv og sin tilværelse - og får god hjælp til dette af en række eks-kærester, der kommer på besøg. Hans eks-kone Louise (Dorothée Berryman) kontakter deres fælles søn Sébastien (Stephane Rousseau), der er en succesfuld finansmand i London, og beder ham komme og besøge sin far ved dennes dødsleje.
For Rémy repræsenterer Sébastien alt barbarisk i verden: Det non-intellektuelle, bjergomhed og kapitalisme, der truer alt det, han selv står for. Sébastien er tilsvarende forbeholdende over for sin far, der i sin tid forlod ham og hans mor. Dette udvikler sig dog til, at Sébastien gør alt for at gøre sin fars sidste tid bedre. Han finder hans gamle venner, kærester, familie - og undervejs får han involveret Nathalie (Marie-Josee Croze), der er narkoman og datter af en af Rémys tidligere elskerinder. Ved Rémys hospitalseng dukker en lang række, farverige personer op fra hans liv op.
Yderligere information
Oprindelig titel | Les Invasions Barbares |
---|---|
Udgivelsesdato | Er udgivet |
Produktionsår | 2003 |
Kategori | Film Dvd Film |
Genre | Komedie Drama |
Skuespillere | Rémy Girard Stéphane Rousseau Dorothée Berryman Louise Portal Dominique Michel Yves Jacques Pierre Curzi Marie-Josée Croze |
Sprog | Fransk |
Instruktør | Denys Arcand |
Manuskript af | Denys Arcand |
Skrevet af | Denys Arcand |
Spillelængde | 96 Min. |
Censur | 7 |
Undertekster | Dansk, Svensk, Norsk, Finsk |
Billedeformat | 2.35:1 |
Lydformat | Dolby Digital 5.1, Dolby Digital 2.0 |
Produktionsland | Frankrig |
Format | Region 2 Dvd Film - Dansk Udgave |
IMDB | Filmen på IMDB (Åbner i et nyt vindue) |
Tags | Barbarernes Invasion / Les Invasions Barbares, Dvd, Movie |
GPSR | Produktsikkerhed |